


[Udkommer snart]
JENS STAUBRAND Hedwig Schulze
Sopranen som Søren Kierkegaard så og hørte i Berlin
Et essay
Bogen er illustreret og kommenteret
Bogbeskrivelse: En decemberaften i 1841 så Søren Kierkegaard den unge sopran Hedwig Schulze på operascenen i Berlin. Hun lignede hans tidligere forlovede Regine Olsen så meget, at oplevelsen berørte ham dybt. Bogen kaster nyt lys over et usædvanligt møde mellem filosofi, musik og kærlighed – og giver en næsten glemt kvindelig kunstner sin egen historie.
1. udgave, 1. oplag
ISBN 978-87-92510-68-6
Køb bogen 200 DKK – Levering i Danmark og internationalt
PRESSEMEDDELELSE “Hun betog Søren Kierkegaard – nu træder hun selv frem i lyset. En operasangerinde i Berlin mindede Søren Kierkegaard om den kvinde, han havde forladt.” | pdf | På engelsk | pdf |
FOTO af bogens forside | klik og kopier |
LÆSEPRØVER (på dansk) | A | B | C | D |
Hedwig Schulze var en af de sangerinder, Søren Kierkegaard oplevede under sit ophold i Berlin i 1841. Da han så hende som Donna Elvira i Mozarts Don Giovanni på Staatsoper Unter den Linden, blev han slået af hendes lighed med sin tidligere forlovede Regine Olsen.
Den korte omtale af Hedwig Schulze i et brev fra Kierkegaard til vennen Emil Boesen bliver i denne bog udgangspunkt for en fortælling om hendes liv og karriere. På baggrund af samtidige aviser, musiktidsskrifter og andre kilder følger Jens Staubrand hendes vej fra sangundervisning og Sing-Akademie i Berlin til roller i operaer af blandt andre Mozart, Weber, Bellini, Gluck og Auber.
Samtidig undersøger bogen forbindelserne mellem Hedwig Schulzes repertoire og den musik- og teaterverden, Søren Kierkegaard kendte og færdedes i.
Hedwig Schulze er historien om en i sin samtid værdsat sopran, der i dag næsten er glemt – og om det særlige øjeblik, hvor hendes liv krydsede Søren Kierkegaards.
